BlitzHome BH-AP1

Szybki wpis na nowy rok o nowej zabawce. Kiedy na pepperze pojawiła się promocja na oczyszczacze powietrza, długo się nie zastanawiałem – w końcu mieszkam w Łodzi, więc każdy oczyszczacz się przyda 🙂 Sprawdziłem jedynie, czy urządzenie daje się zintegrować z homeassistantem bez większych kombinacji i nabyłem produkt.

banan dla skali 😉

Urządzenie jest całkiem spore – ma nieco ponad 40cm wysokości i 24cm średnicy. Dotykowy panel sterowania znajduje się u góry. Pod względem sterowania, urządzenie jest wyposażone w moduł ESP8266, który komunikuje się z firmware właściwego urządzenia

Do urządzenia jest dostępne oprogramowanie tasmota – zastępuje ono oprogramowanie producenta w module ESP. Wgrywamy je bezpośrednio do modułu, poprzez przylutowane przewody. Płytka sterująca znajduje się w czarnym panelu u góry – demontujemy go poprzez podważenie trzech zatrzasków

Do umieszczonego na płytce modułu dolutowujemy przewody w zaznaczonych miejscach

źródło:https://templates.blakadder.com

a następnie podpinamy piny do konwertera usb zgodnie z opisem a następnie wgrywamy tasmotę

po wgraniu oprogramowania, ustawiamy właściwy template:

{"NAME":"BH-AP1","GPIO": 0,2272,0,2304,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":54}

Musimy również skonfigurować w urządzeniu MQTT oraz użyć blueprintu w celu skonfigurowania komunikacji między urzadzeniem a homeassistantem.

Po wszystkim urządzenie bezproblemowo integruje nam się z homeassistantem:

Przy zakupie wiele komentarzy twierdziło, że urządzenie zostało mocno przecenione (zapłaciłem za nie w grudniu 2022 niecałe 200zł), gdyż nie występują już do niego filtry powietrza. Szybki research wskazał, że faktycznie może być z nimi problem, ale filtr nie ma żadnych zaawansowanych systemów zgodności, jest prostym mechanicznym wkładem.

Powinno się więc dać dosztukować filtr z innego urządzenia o podobnych wymiarach. Oryginalny filtr ma wymiary h=~20cm,d=19,5cm. Przeglądając internet znalazłem, że podobny filtr prawdopodobnie jest wykorzystywany przez urządzenie LEVOIT Core 300/300S (ale zweryfikuję tą hipotezę i zaktualizuję ten wpis jak już mój filtr będzie wymagał wymiany i podpasuję alternatywę)

Źródła:
https://templates.blakadder.com/blitzhome_BH-AP1.html
https://blakadder.com/bh-ap1-in-home-assistant/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *