Niektóre urządzenia, których właścicielem zostałem, nie dają się niestety przeflashować na alternatywne oprogramowanie. Postanowiłem więc zintegrować je z Home Assistantem mimo wszystko, z użyciem integracji Tuya dostępnej w systemie.
Aby połączyć urządzenia z Home Assistantem, wpierw na swoim telefonie zainstalowałem aplikację Tuya Smart, integrującą obsługę urządzeń smarthome wyprodukowanych w ramach tej platformy. Nawet nie próbowałem instalować dedykowanej aplikacji LSC, bo uznałem że mija to się z celem w postaci jak największej unifikacji posiadanych urządzeń.
Następnie dodałem urządzenia zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na kolejnych ekranach.
Musimy pamiętać, aby podczas parowania nasz telefon był połączony z siecią 2.4GHz i to jej dane podajemy w oknie parowania.
Włączenie trybu parowania dla żarówki. Aby wprowadzić gniazdko w taki tryb, konieczne było przytrzymanie włącznika przez 10s.
Po zakończonym parowaniu przechodzimy do Home Assistanta. W zakładce Konfiguracja -> Integracje klikamy + w prawym dolnym rogu aby dodać nową integrację. Wyszukujemy taką o nazwie Tuya.
Następnie w oknie logowania podajemy dane: adres e-mail jako login, hasło do konta oraz kod kraju – w przypadku Polski jest to 48. Jako aplikację wybieramy Tuya, klikamy Zatwierdź aby zapisać zmiany.
Po zatwierdzeniu nasze urządzenia z aplikacji pojawią się w Home Assistancie.
Niestety, integracja (w chwili pisania tego tekstu) ma też swoje wady – nie jest w stanie odczytywać niektórych danych, np zużycia prądu z gniazdek z miernikiem oraz bardzo opornie (lub wcale) nie aktualizuje ilości urządzeń przypisanych do konta: gniazdko usunięte z poziomu aplikacji nadal było widoczne w Home Assistancie.
Z minusów musimy też pamiętać, że aby integracja działała, Home Assistant (i urządzenia) muszą mieć połączenie z internetem, nie ma możliwości działania offline.
Zastanawiałem się, czemu urządzenia LSC nie dają się przeflashować. Prawdopodobnie egzemplarze które nabyłem posiadają już nowszą wersję oprogramowania, która uniemożliwia zastosowanie Tuya-Convert.
Może juz za późno, ale nowe urządzenie LSC są na nowym procku WB2S (tylko oparte na ESP dają się fleshować).