Dodawanie urządzeń Tuya do Home Assistant za pomocą integracji.

Smart urządzenia marki LSC, kupione w sieci sklepów ACTION

Niektóre urządzenia, których właścicielem zostałem, nie dają się niestety przeflashować na alternatywne oprogramowanie. Postanowiłem więc zintegrować je z Home Assistantem mimo wszystko, z użyciem integracji Tuya dostępnej w systemie.

Aby połączyć urządzenia z Home Assistantem, wpierw na swoim telefonie zainstalowałem aplikację Tuya Smart, integrującą obsługę urządzeń smarthome wyprodukowanych w ramach tej platformy. Nawet nie próbowałem instalować dedykowanej aplikacji LSC, bo uznałem że mija to się z celem w postaci jak największej unifikacji posiadanych urządzeń.

Następnie dodałem urządzenia zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na kolejnych ekranach.

Musimy pamiętać, aby podczas parowania nasz telefon był połączony z siecią 2.4GHz i to jej dane podajemy w oknie parowania.

Tryb parowania dla żarówki

Włączenie trybu parowania dla żarówki. Aby wprowadzić gniazdko w taki tryb, konieczne było przytrzymanie włącznika przez 10s.

gniazdko LSC Smart PowerPlug w trybie parowania
Żarówka LSC w trybie parowania

Po zakończonym parowaniu przechodzimy do Home Assistanta. W zakładce Konfiguracja -> Integracje klikamy + w prawym dolnym rogu aby dodać nową integrację. Wyszukujemy taką o nazwie Tuya.

Następnie w oknie logowania podajemy dane: adres e-mail jako login, hasło do konta oraz kod kraju – w przypadku Polski jest to 48. Jako aplikację wybieramy Tuya, klikamy Zatwierdź aby zapisać zmiany.

Po zatwierdzeniu nasze urządzenia z aplikacji pojawią się w Home Assistancie.

Niestety, integracja (w chwili pisania tego tekstu) ma też swoje wady – nie jest w stanie odczytywać niektórych danych, np zużycia prądu z gniazdek z miernikiem oraz bardzo opornie (lub wcale) nie aktualizuje ilości urządzeń przypisanych do konta: gniazdko usunięte z poziomu aplikacji nadal było widoczne w Home Assistancie.
Z minusów musimy też pamiętać, że aby integracja działała, Home Assistant (i urządzenia) muszą mieć połączenie z internetem, nie ma możliwości działania offline.

Zastanawiałem się, czemu urządzenia LSC nie dają się przeflashować. Prawdopodobnie egzemplarze które nabyłem posiadają już nowszą wersję oprogramowania, która uniemożliwia zastosowanie Tuya-Convert.

1 myśl na “Dodawanie urządzeń Tuya do Home Assistant za pomocą integracji.”

  1. Może juz za późno, ale nowe urządzenie LSC są na nowym procku WB2S (tylko oparte na ESP dają się fleshować).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *