Miernik poboru energii Hiking DDS238-2 Wifi + Tasmota

Swoje mieszkanie postanowiłem już na etapie remontu doposażać w różne inteligentne gadżety. Jednym z nich miał być miernik poboru energii elektrycznej raportujący na bieżąco zużycie do centralnego serwera. Wybór padł na model Hiking DDS238-2 Wifi z bardzo prostego powodu – był jednofazowy oraz przystępny cenowo.

Do przeróbki potrzebne będą:
– śrubokręt krzyżakowy
– 'dremel’ lub porównywalna szlifierka precyzyjna
– konwerter usb-ttl, np mój ulubiony CP2102
– kilka luźnych przewodów goldpin do przylutowania na czas flashowania ESP
– goldpiny o rastrze 2.0mm

Na początek rozbieramy urządzenie – przecinamy/odklejamy naklejkę z datą produkcji oraz wykręcamy śrubokrętem dwie śrubki umieszczone na spodzie obudowy. Oczom naszym ukazuje się elektronika urządzenia. Ostrożnie demontujemy górny moduł tak, by nie skrzywić pinów na których jest odsadzony od właściwej elektroniki licznika.

Znalazłem kilka metod flashowania tego urządzenia bez tak drastycznych rozwiązań jak moje, ale żadna u mnie nie zadziałała. Po wielu próbach (odradzanych przez internet, gdzie użytkownicy twierdzili, że rozstaw pinów na płytce jest 'niestandardowy’), zmierzyłem że wprawdzie mają rację, ale nie jest tak bardzo niestandardowy jak można podejrzewać, gdyż piny po prostu mają raster 2.0mm zamiast najpopularniejszego 2.54mm, więc wystarczy złączyć ze sobą dwie plastikowe ramki tych pinów, aby uzyskać odpowiedni element zastępczy, natomiast oryginał na czas flashowania można po prostu przeciąć i rozlutować (bez przecięcia rozlutowanie też nie wychodziło poprawnie, choć nie ukrywam, że moje umiejętności lutowania nie należą do topowych)

Moduł wifi to standardowy TYWE3S, którego flashowanie zostało opisane milion razy.

Po wszystkim, całość lutujemy i skręcamy.

Po uruchomieniu konieczne jest ofc wgranie odpowiedniego template i skorygowanie odczytów. Uwaga – po ustawieniu template, urządzenie zrestartuje się (tym samym odcinając prąd), warto więc wgrać konfigurację 'na sucho’ przed wpięciem urządzenia do układu.

Home Assistant powinien automatycznie wykryć nowe urządzenie z Tasmotą w sieci. Aby HA wykorzystywał je jako miernik energii, wchodzimy w Ustawienia > Dashboardy > Energia i w polu Sieć elektryczna ustawiamy nasz miernik

Dzięki temu w dashboardzie Energia będą wyświetlane pomiary z naszego licznika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *