Programator EZP2010 – instalacja sterownika w Windows 7 x64

EZP2010 jest prostym i tanim programatorem USB służącym do programowania pamięci, np bardzo popularnego 93C46. Problemem na który trafiłem podczas instalacji był komunikat „no programmer linked to computer” przy próbie uruchomienia oraz błąd „Wybrany plik INF nie obsługuje tej metody instalacji” przy instalacji sterownika poprzez kliknięcie PPM na pliku inf i wybranie opcji Zainstaluj.

Aby uruchomić programator pod Windowsem (w moim przypadku – Windows 7 x64) wpierw pobieramy program i sterownik:

sterowniki – link

program V3.0 – link

Pobrane sterowniki wypakowujemy.

Instalacja sterowników na Windows 7 jest nieco myląca gdyż przeznaczone do programatora sterowniki nie są podpisane cyfrowo więc trzeba wyrazić zgodę na ich instalację co może przysparzać pewnych problemów.

Aby rozpocząć instalację, podłączamy nasz programator do komputera dołączonym kablem USB typu A.

System wykryje nowe urządzenie USB i spróbuje je zainstalować. Nie znajdzie oczywiście właściwych sterowników więc instalacja zakończy się niepowodzeniem. Nie przejmujemy się tym komunikatem.

W celu ręcznej instalacji sterownika, klikamy na menu start, klikamy PPM na Mój Komputer i wybieramy opcję Zarządzaj. W nowym oknie wybieramy Menedżer urządzeń. (to jeden ze sposobów szybkiego dostania się do Menedżera urządzeń, można również dotrzeć tam przez Panel Sterowania, lub w menu start klikając Uruchom i wpisując devmgmt.msc.

W menedżerze urządzeń rozwijamy Inne urządzenia, znajdujemy Nieznane urządzenie i klikamy na nim PPM. Z rozwijanego menu wybieramy przycisk Aktualizuj oprogramowanie sterownika…

W razie gdybyśmy mieli kilka urządzeń oznaczonych, jako Nieznane urządzenie, możemy je rozróżnić po identyfikatorze sprzętu: klikamy PPM na urządzenie klikamy Właściwości, przechodzimy do zakładki Szczegóły i z rozwijanego menu wybieramy opcję Identyfikatory sprzętu. Mój programator legitymował się identyfikatorem:
USB\VID_10C4&PID_F5A0

Po rozpoczęciu aktualizacji sterownika w wybranym przez nas nieznanym urządzeniu, w kreatorze wybieramy opcję Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika.

W kolejnym oknie wskazujemy ścieżkę do której wypakowaliśmy sterowniki pobrane na początku tego artykułu. Klikamy Dalej.

System wyświetli nam powiadomienie o problemach z weryfikacją sterownika. Musimy wyrazić zgodę na ich instalację mimo to.

Po chwili otrzymamy komunikat o pomyślnej instalacji sterownika. Możemy cieszyć się naszym EZP2010

2 myśli na “Programator EZP2010 – instalacja sterownika w Windows 7 x64”

  1. Dzięki za poradnik. Czy ten programator czyta pamięć 95040, w opisach jej nie znalazłem, są wymienione tylko rodzaju 93…….

    1. Cześć!
      Nie jestem w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć – nie korzystałem z takich pamięci (jeszcze), ani nie mam tego programatora w tej chwili pod ręką. Dokumentacja mówi jednak jedynie o rodzinach 24,25 i 93

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *