Poczta we własnej domenie – Yandex Mail

Jeśli nie robi nam różnicy, które służby nas podsłuchują ( 🙂 ) , to ciekawą opcję poczty oferuje rosyjski odpowiednik Google – Yandex. W ramach usługi Yandex.Connect możemy tworzyć skrzynki pocztowe we własnej domenie, korzystając z serwerów Yandexu. Do dyspozycji na darmowym koncie otrzymujemy aż 1000 skrzynek e-mail, co powinno zaspokoić potrzeby prywatne lub małego przedsiębiorstwa.

Aby podpiąć domenę, wpierw zakładamy darmowe konto w ramach Yandexu –

Następnie, z zalogowanym już kontem Yandex przechodzimy na connect.yandex.com i w prawym górnym rogu klikamy Try Out.

Pojawi nam się okno, w którym możemy wpisać nazwę naszej organizacji/firmy.

W następnym oknie pojawią nam się opcje wyboru subskrypcji usług i zaproszenia znajomych. Klikamy że zapoznamy się z tym później – ich status można zmienić w menu ustawień.

Przechodzimy do konfiguracji naszej domeny. Klikamy w lewym górnym rogu w trzy poziome kreski aby wyświetlić menu opcji. Wybieramy przycisk Admin Tools.

Wybieramy przycisk Domains w zakładce Organization Profile

Zostaniemy przeniesieni do usługi 'Webmaster’, w której możemy skonfigurować połączenie z naszą wcześniej wykupioną domeną. Klikamy przycisk Add Domain, aby sparować domenę z naszym kontem. Pojawi się okno, w którym wpisujemy adres naszej domeny.

Po dodaniu domeny musimy potwierdzić, że jesteśmy jej właścicielem. W oknie pojawi nam się prośba o potwierdzenie na kilka sposobów. Pierwszym z podanych jest ustawienie odpowiedniej treści rekordu TXT na serwerze DNS. Jest to najprostsza metoda, bo nie wymaga posiadania niczego poza dostępem do serwera DNS domeny.

Dodanie rekordu TXT w panelach administracyjnych poszczególnych firm hostingowych wygląda nieco inaczej. W przypadku OVH w konfiguracji witryny wybieramy zakładkę Strefa DNS a następnie dodajemy rekord TXT z odpowiednią zawartością.

rekord TXT na domeny.tv

Po uzupełnieniu danych, klikamy przycisk Check aby potwierdzić własność domeny. Należy jednak pamiętać, że zmiany na serwerach DNS wdrażają się dość długo i kliknięcie przycisku Check od razu może się zakończyć błędem DNS record not found.

Innymi metodami weryfikacji jest umieszczenie tagu na stronie głównej naszej witryny, umieszczenie pliku html z tagiem lub weryfikacja przez WHOIS, ale pierwsze dwie wymagają podłączenia pod domenę hostingu a trzecia wymaga zmian w konfiguracji domeny i ujawnienia swojego adresu email.

Po weryfikacji przekierowujemy rekordy MX na serwery Yandex – w tym celu wchodzimy w menu w którym poprzednio zmienialiśmy rekordy TXT i tym razem dodajemy rekordy MX, z priorytetem 10 i kierujące na adres  mx.yandex.net.
Należy pamiętać o dodaniu kropki na końcu adresu – bez tego przekierowanie nie zadziała

przekierowane rekordy MX na OVH
przekierowane rekordy MX na domeny.tv

Wdrożenie nowych ustawień MX na serwerze DNS również może zająć kilkanaście – kilkadziesiąt godzin. Przez ten czas będziemy w stanie wysyłać wiadomości, lecz nie otrzymamy żadnej odpowiedzi, bo przy próbie odpisania na maila wysyłający otrzyma powiadomienie o problemach z odnalezieniem odbiorcy.

Yandex może nam zaproponować przekierowanie serwerów nazw na ich serwery i zarządzanie DNS z poziomu Connect, ale osobiście odradzam to rozwiązanie – korzystając z niego miałem spore problemy z konfiguracją subdomen i ostatecznie wróciłem do namserverów OVH.

Następnie wracamy do naszego menu Admin Tools w Yandex Connect i klikamy w zakładkę Все сотрудники . Możemy tam dodawać i usuwać użytkowników. Na dole listy znajdziemy przycisk ADD, dzięki któremu dodamy nowe konto użytkownika.

licencja użytkownika

Pierwsze logowanie konta musimy wykonać z użyciem webmaila – mail.yandex.com, gdyż wyświetlą nam się warunki licencyjne do zaakceptowania, natomiast kolejne już możemy realizować z pomocą np.: klienta poczty.

Thunderbird automatycznie dobiera ustawienia poczty pod yandex, natomiast w przypadku innych może zaistnieć konieczność uzupełnienia danych ręcznie:

Usługa: Poczta wychodząca SMTP
Serwer: smtp.yandex.com
Port: 465
Użytkownik: (pełny adres e-mail)
Szyfrowanie: SSL/TLS
Metoda uwierzytelniania: normalne hasło

Usługa: Poczta przychodząca IMAP
Serwer: imap.yandex.com
Port: 993
Użytkownik: (pełny adres e-mail)
Szyfrowanie: SSL/TLS
Metoda uwierzytelniania: normalne hasło

Po wykonaniu powyższych czynności możemy się cieszyć darmową skrzynką email we własnej domenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *